BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Archyvas 2010-02

FOTOKLASIKAS IZIS - LIETUVIŠKOJO ANTISEMITIZMO AUKA?

Paryžiaus merijoje atsidarė fotografijos klasiko Izis paroda:


Izis : ses photos d’un Paris des rêves…
by mairiedeparis

Izis yra Izraelis Bidermanas (1911-1980), žydų kilmės menininkas, 1930-aisiais į Paryžių atvykęs iš Marijampolės.

Mus sudomino, kad prancūziškoje Wikipedia versijoje, kurios tekstas apie fotografą šiuo metu sparčiai multiplikuojamas prancūzakalbėje žiniasklaidoje, Izis yra tapęs lietuviškojo antisemitizmo auka. Čia jis aprašomas, kaip žmogus, cituoju, emigravęs iš Lietuvos dėl antisemitizmo ir noro tapti dailininku.

Angliškoje Wikipedia versijoje teiginio apie antisemitizmą jau nėra, o Izis urapatriotiškai tampa jau ne prancūzų, o lietuvių fotografu (dėl ko visai neprieštarautume). Na, o labai vykusiame Margaritos Matulytės straipsnyje apie Izis kūrybą, jo pasiryžimas nukakti Paryžiun aprašomas šitaip: Nuolat persekiojantis skurdas bei prancūzų romanų sukurstyta vaizduotė paskatino devyniolikmetį fotografą ryžtis drąsiam žingsniui – vienam, be pinigų, dokumentų ir pažinčių išvykti į Paryžių.

Bandžiau savo atmintyje atgaminti, kokie antisemitiniai įvykiai galėjo priversti devyniolikmetį jaunuolį emigruoti iš Lietuvos 1930-aisiais. Pogromų nebuvo, taip pat nebuvo jokių įstatymų, nukreiptų prieš žydus. Aišku, čia buvo provincija, daug tamsuomenės, o kur ji, ten ir buitinės ksenofobijos apraiškos. Bet jų yra visur - toje pačioje Prancūzijoje rasi be žiburio. Gal kiek mažiau…

Taip, vėliau kai kas iš mūsų tapo žydšaudžiais - neištrinsi. Bet 1930-aisiais?

Gaila, kad į šitą klausimą negali atsakyti pats Izraelis Bidermanas-Izis…

© Loulette Bidermanas

Rodyk draugams

PREZIDENTĖ “THE NEW YORKER” GALINGŲJŲ FOTOGALERIJOJE

Rausdamiesi The New Yorker archyve aptikome bene poros mėnesių senumo medžiagą, kurioje nelauktu kampu pristatoma Dalia Grybauskaitė. Neįstrigo, kad kas lietuviškoje interneto erdvėje būtų apie tai šnekėjęs, todėl drįstu išeksponuoti. Atleiskite, jei jau esate matę.

Pasaulio šalių lyderiams rugsėjį lankantis SNO sesijoje Niujorke, The New Yorker etatinis fotografas pretenzinga pravarde Platonas SNO fojė surengė fotosesiją Galingųjų portretai, kurios metu įsikūnijo į rūmų dailininko vaidmenį a la Velazquez ar Goya prieš kelis šimtus metų. Aišku, laikai pasikeitė, fotoportretai pakeitė paveikslus, o ir valdžios atstovus vienoje vietoje galima rasti ne taip jau sunkiai. Viena portretuojamųjų buvo Dalia Grybauskaitė.

Platono nuotraukos patalpintos The New Yorker svetainėje, o prie kiekvienos galima rasti ir fotografo komentarą, kurio štrichai - psichologiškai labai tikslūs:

Štai nuotrauka:

© The New Yorker

O štai komentaras:

Man patinka jos žaketo apykaklės forma. Griežta, tarsi ji būtų apsirengusi mūšiui. Aš paprašiau pasukti galvą, kad labiau išryškėtų vienas iš auskarų. Man patinka šukuosenos kontūrai, bet ypatingai pabrėžčiau akis.

Ji nėra labai ekspresyvi, bet tuo pačiu metu tokia išraiškinga, kad, žiūrėdamas į nuotrauką, pasijunti geru šios moters pažįstamu.

Rodyk draugams

LNK PRIEŠ SKAISGIRĮ: ATĖJO TIESOS VALANDA

LNK nuo pirmadienio pradeda rodyti savo kontraskaisgirinį muilą “Mano mylimas prieše“.

Buvome pristatyme - per barzdą varvėjo, burnoj neturėjom:

Serialą suka, LNK teigimu, pripažinta televizijos rinkoje „VRS grupė“, tai pirmasis šio kolektyvo serialas, drąsus ir ambicingas bandymas sujudinti lietuviškų serialų rinką.

Dėl drąsos sutinkame be išlygų, o kaip bus su tomis ambicijomis, išvysime TV ekrane. Viena aišku, kad, kaip teigia VRS grupės prodiuserė Rasa Pileckaitė, tai vienas sunkiausių televizinių darbų, kokį tik galite įsivaizduoti, o viena pagrindinių serialo aktorių, TV realybės šou dalyvė Vilija Matačiūnaitė taip ir nedrįso atsimerkti, kai pristatymo metu buvo demonstruojama pirma serija. Savikritiškas požiūris į save - geras būdo bruožas.

LNK rodys tris serialo serijas per savaitę, o ne keturias, kiek per savaitę Naisių vasaros, Amžinų jausmų ir Svetimų rodo TV3. Ketvirtadieniui kvapo neužteko.

LNK padėjo serialą ne ant kurio nors TV3 rodomų, ko, pagal paskutiniųjų poros metų logiką turėjome pagrindo laukti, o patalpino 20:30 val. Pusvalandis nuo 20:30 val. iki 21 val. yra viena nedažnų tinklelio pozicijų, kur LNK šiokiadieniais laimi. Iš čia į 21:00-21:30 valandos poziciją serialas tarsi pleištu išstūmė vienus LNK reitingų kalvių - Naują versiją, Gyvenimą pagal moteris ir Pirmą kartą su žvaigžde.

Savo ruožtu šios laidos iš LNK programos be gailesčio išspyrė Oplia!, FTB ir Barą “Pas Violą”. Nebent eilinio LNK programos permaišymo metu jos atgimtų kokia nors keista forma. Bet čia apkalbamos serialo Mano mylimas prieše premjerinės savaitės tinklelyje jų nepastebėjome. O tai, ko gero, reiškia, kad šios laidos prisijungia prie projektų, kurie, porą mėnesių pasimakalavę tinklelyje, tyliai užėmė savo vietą gausiame šio sezono 21 valandos televiziniame LNK kapinyne. Tokių laidų nuo rugsėjo į pasaulį buvo išleista, berods, septynios.

Nėra kaip nekonstatuoti, kad LNK kol kas nepavyko suvaldyti čia siaučiančio R. Skaisgirio serialų - pirmos sezono dalies Moterų meluojančių geriau ir dabartinių Svetimų taifūno.

Ar kamikadzių sąrašėlį papildys Nauja versija, Gyvenimas pagal moteris ir Pirmas kartas su žvaigžde, greitai įsitikinsime.

Viena aišku - Mano mylimas prieše tokiu kamikadze netapo. LNK nėjo va bank.

Aišku ir kita - muilinai auditorijai šis žingsnis tikrai patiks. Jo dėka šiokiadieniais susiformuoja dvi didelės traukos ašys - 17:40-19:40 val. (Naisių vasara - Amžini jausmai su kulinarijos ir žinių pagardinimais) ir 20:30 - 21:45 val. (Mano mylimas prieše - Svetimi).

Trys milžiniškos kitos savaitės teleintrigos - ar naujam LNK serialui pavyks kokybe prilygti (ar pranokti) iki šiol vaidybinio serialo monopolistu rinkoje pagrįstai vadinto prodiuserio R. Skaisgirio produkcijai?

Jei taip, ar jos potencialas bus pakankamai komerciškas, kad serialas bent jau pakartotų iš šių programos pozicijų išstumtų LNK laidų žiūrovinę sėkmę?

Ar išstumtos laidos sugebės kovoti su TV3 kanalo programa 21 valandą? Šį sezoną čia pirštinės mesti nepavyko niekam.

Susiję rašiniai:

“MANO MYLIMAS PRIEŠE”: ARTĖJA PREMJERA

LNK NAUJU SERIALU BANDO SUKURTI KONKURENCIJĄ R. SKAISGIRIUI

Rodyk draugams

TRITAŠKININKAS MARIUS STANKEVIČIUS

Oho! čia jis mums norėjo tritaškį įmušti?

Rusų TV komentatoriai apie Ispanijos Sevilla klubo futbolininko lietuvio Mariaus Stankevičiaus labai tolimą smūgį link CSKA komandos vartų UEFA čempionų lygos rungtynių metu.

Rodyk draugams

TV ŽIŪROVAI: ŠVENTĖS ATNEŠĖ SĖKMĘ LNK

LNK praneša, kad SIC Gallup Media duomenimis, praėjusią savaitę LNK buvo žiūrimiausia televizija Lietuvoje. LNK žiūrovų dalis sudarė 23.1 proc., o TV3 – 22 proc., LTV – 11.5 proc., BTV – 7 proc.
Dar didesnis atotrūkis tarp LNK ir kitų televizijų buvo geriausiu, vadinamuoju prime time laiku, (19.10 -22.30 val.). LNK žiūrovų dalis buvo 30.2 proc., TV3 – 23.1 proc., LTV – 10.7 proc., BTV – 6.8 proc.

Rafinuoti uagadugu skaitytojau jau žino, kad visi šitokie pranešimai visuomet slepia antrą dugną.  Tai tiesa, kad po daugiau nei pusės metų pertraukos LNK pirmą kartą savaitiniame formate aplenkė TV3. Bet savaitė nebuvo standartinė - vasario 15 ir 16 diena (pirmadienis ir antradienis) buvo šventadieniai, kai šiokiadieniais TV3 nuo pat šių metų pradžios lyderiauja su nemažu atotrūkiu. Įprastinei programai susikeitus vietomis su atvėsusių filmų karusele LNK ir TV3 šansai susilygino, o LNK dar ir sėkmingai investavo į koncertą Kai švenčia vandeniai, kurį, ignoruodami Valstybės atkūrimo dienos oficialumus, pasirinko duonos ir linksmybių adoruotojai, kurių šį kartą buvo 17.1% visų Lietuvos gyventojų.

Įprastinėmis savaitėmis tokių koncertų nebūna, todėl kitą savaitę LNK, panašu, jau gali ir neturėti apie ką trimituoti.

Rodyk draugams

PASIKLYDĘ VERTIME 2: “TIKĖJIMO IŠBANDYMAS” PER PBK

Nemokantiems rusų kalbos paaiškinsiu, kad pavadinimą Попытка Веры paprasčiau buvo versti ne suteikinėjant eilinei melodramai filosofinį skambesį, o labai buitiškai - Veros bandymas

Susijęs rašinys:

FILMŲ PAVADINIMAI LINKSMAI: PASIKLYDĘ VERTIME

Rodyk draugams

LNK REAGUOJA Į “CHORŲ KARŲ” PAANKSTINIMĄ. GRĖSMĖS POJŪTIS?

Tik vakar uagadugu retoriškai paklausė, ar LNK reaguos į TV3 kanalo paankstintą Chorų karų pradžios laiką. Primename, kad TV3 netikėtai pranešė kelianti savo megaprojekto pradžią į 18:10 val.

Šiandien gavome atsakymą:

Panašu, kad LNK turėjo įtemptų apmąstymo valandų. Ji sprendė dilemą - nors Žvaigždžių duetai ir gerai važiuoja, anksčiau prasidėsiantys Chorų karai gali anksčiau ir pagauti didžiąją žiūrovų masę, kuri, nežinia, ar po to dar turės noro persijungti į LNK.

Antra vertus, nėra garantijų, ar dienoms ilgėjant ir orams šylant toks TV3 žingsnis pasiteisins. O ir laida, kurioje jau ir dabar šnekos daugiau, nei dainavimo, dar išsitemps. Ir neaišku, ar patemps.

Dabar visas šitas galimas problemas LNK išsišaukia ir į save. Beje, kanalas nuėjo dar toliau, nes pasiankstino dešimčia minučių anksčiau.

Ar TV3 tęs šitą pokerio partiją?

Rodyk draugams

UFO NEWS: PASIJUTAI TELEVIZININKU? VARYK TIESIAI Į LRT TARYBĄ…

Skaitinėdamas LRT tarybos protokolus randi įdomių pasažų. Štai toks, tarkim:

2. SVARSTYTA. Susitikimas su A. Staponkumi dėl siūlymo kurti švietimo, mokslo ir kultūros televizijos laidą.
Tarybos pirmininkas pristatė Lietuvos kultūros politikos instituto vadovą Antaną Staponkų bei informavo apie šio susitikimo tikslą, t. y. pristatyti informaciją apie švietimo, mokslo ir kultūros televizijos laidą. A. Staponkus papasakojo, kaip gimė ši idėja, ir pristatė pagrindines laidos formuluotes ir tikslus. Svečias išreiškė pageidavimus, kad laida turėtų būti mėgstama ir populiari, turėti sąsajų su socialinės atskirties bei valstybės atskirties problemomis. Pašnekovo nuomone, galima rasti įmonių, kurios sutiktų būti kultūrinės laidos rėmėjais, ir taip būtų išspręstas finansinis klausimas.R. Valatka priminė svečiui apie laidų atsiradimo LTV eteryje tvarką bei tam tikslui skelbiamus laidų konkursus. D. Radzevičiaus nuomone, išanalizavus pateiktą Tarybai medžiagą, galima suprati, kad tai net ne vienos laidos klausimas, o įvairių laidų ciklas. Tarybos narys pakvietė ateityje dalyvauti viešame LTV laidų konkurse.Tarybos nariai pritarė išsakytoms idėjoms ir, siekiant kelti kultūrinių laidų kokybę, pasiūlė aktyviau bendradarbiauti su LTV administracija ir LRT laidų autoriais.

R. Paleckis atkreipė dėmesį, kad pagrindinės A. Staponkaus rašte Tarybai surašytos idėjos yra įgyvendinamos LTV laidose, bet paragino kreiptis į dabartinių laidų autorius ir juos sudominti siūlomomis idėjomis. Nelaukiant laidų konkurso pradžios, jau dabar galima pradėti dirbti su žurnalistais.

Taryba padėkojo svečiui už idėjas.

Nutarimų nebuvo priimta.

(ištrauka iš 2010 sausio 19 d. posėdžio protokolo)

Koks šviežias vėjo gūsis Lietuvos televizijoje! Tiesiog kvapą užėmė.

Priminsiu, kad kiekvieną pavasarį LTV administracija organizuoja TV laidų konkursus. Čia būna numatomos išankstinės sąlygos kandidatams, o tarp jų - profesiniai įgūdžiai.

LRT taryba, žinodama tą tvarką, padaro neeilinį svarstymą dėl Antano Staponkaus laidos savo dienotvarkės klausimu. Ar galima tikėtis, kad ir rinkoje dirbančių TV prodiuserių TV laidos turi galimybę būti taip apsvarstytos, jei jos išreiškia pageidavimą būti mėgstamomis ir populiariomis, bei turinčiomis sąsajų su socialinės atskirties bei valstybės atskirties problemomis? Su pasikvietimu į posėdį, motyvacijos išdėstymu? O jei ne, gal reikia Vilniaus Basanavičiaus gatvėje netoli Kultūros ministerijos įsisteigti viešą įmonę su žodžiu kultūra pavadinime, pasivadinti institutu, nutaisyti mąslų veidą, apsiginkluoti kultūtrėgeriška leksika ir tada drąsiai žygiuoti pas poną Ilgūną?

Hm, gerai, žinosim…

Dar pagalvojau, kaip, pasirodo, yra nuvertinta televizininko profesija tarp save kultūringa šviesuomene vadinančių… Tai apskritai ne profesija. Nereikia turėti jokių profesinių žinių. Tiesiog generuoji sau iškilias idėjas ir pirmyn į LRT tarybą!

O administracija sau pasiieškos įmonių, kurios sutiktų būti kultūrinės laidos rėmėjais, ir taip būtų išspręstas finansinis klausimas.

Dar ir dar pagalvojau, kad, paversdama tokį pono Staponkaus laidos klausimą Tarybos posėdžio svarstymo klausimu, Taryba pati ir nuvertina tą profesiją.

Į komercines televizijas be gero profesinio pagrindo nepateksi ir su buldozeriu. Tokius nežinia iš kur išdygusių institutų vadovus čia vadina gatviniais ir parodo jiems duris be diskusijų. O čia - prašom. Save TV profesionalumo etalonu retkarčiais pasivadinančioje įstaigoje.

Rodyk draugams

“EUROVIZIJA 2010″: ATSIRADO GUDRUČIŲ

Na, tai, aišku, ne toks tiesus bandymas išdurti LRT Eurovizijos 2010 atrankos komisiją, kaip buvo su Laiptais. Anie dūrė taip pat pakeitę laidos pavadinimą, tačiau su ankstesnei Eurovizijai pateiktu kūriniu. Šį kartą gabalas buvo atliktas festivaliuke Bosnijoje ir Hercegovinoje.

Ir nors Donatas Montvydas tvirtina neturėjęs piktų kėslų, tai buvo seniai ir jau išsitrynė iš atminties, mums kyla klausimas, kodėl reikėjo keisti dainos pavadinimą?

Jeigu pavadinimas nebūtų pakeistas, LATGA-A būtų susekusi ir nepraleidusi į atranką… Gal čia slypi atsakymas?

uagadugu stebina šventas naivumas.  Nejaugi šiame globaliame pasaulyje dar nuo ko nors pasislėpsi?

Nuo lenkų dainininko Sebastiano Plewinskio budrios akies nepabėgsi niekur…

O anksčiau panašiais atvejais duobę rausdavo kuris nors brolis lietuvis…

Galima pasidžiaugti, kad bent jau šį kartą viskas vyko ne pagal tokį scenarijų…

P.S. Beje, paties S. Plewinskio sceninį vardą ir jo grafinį šriftą sunku nesupainioti su vieno mums pažįstamo banko abreviatūra:

Rodyk draugams

TV3 ANKSTINA”CHORŲ KARŲ” PRADŽIĄ. GELBĖJIMO OPERACIJA?

© TV3

TV3, su didelio gamybos biudžeto Chorų karais kol kas gaudama į kaulus nuo LNK Žvaigždžių duetų, ankstina laidos laiką. Šiandien gavome programos pakeitimą, kuriame rašoma, jog nuo kito šeštadienio (vasario 27 d.) laida bus pradedama transliuoti 18:10 val., bet baigs, kaip įprasta - 22 val.

TV3 bando vėją į bures pagauti anksčiau, nei LNK.

Lietuva, aišku, dainorėlių šalis, bet ar užteks chorų laidai, kurios trukmė - jau 3 valandos ir 35 minutės?…

O ir apskritai, pavasarėjant ilgėja dienos ir ankstyvesni laikai tampa mažiau žiūrimesni.

Ar į tai reaguos LNK?

Rodyk draugams

Naujesni įrašai »